Wiśnie w syropie na zimę.

W rodzinnym domu wiśni raczej się nie magazynowało na zimę. Może czasem mroziło lecz przetworów w ogóle nikt nie robił. Od kiedy przyjeżdżam do Ukrainy robię coraz więcej przetworów, a wiśnie są bardzo porządane w zimę. W sumie czym się dziwić. Są zwłaszcza niezbędne do przeróżnych tortów, a wyjątkowym tortem jest tzw. Chatka którą tradycyjnie robi teściowa na urodziny mojego męża. To taki torcik który robi tylko i wyłącznie na tą okazję! Wiśni w tym roku nie brak jak mrożonych tak tych w syropie. Zapraszam na prosty przepis teściowej aby zamknąć letni zapach w słoikach


Czas przygotowania: zależy od Waszej szybkość drylowania 😁🏆🍒

Porcja: zależy od ilość wiśni 🍒

Składniki:

* wiśnie

* cukier


1. Piękne dojrzałe owoce wiśni zerwij z drzewa i dokładnie umyj.

2. Jeżeli masz maszynę do drylowania na pewno proses drylowania będzie szybszy. Ja nie posiadam i posługuje się mini śrubokrętem. Ten sposób pokazali mi teściowie. Jest bardzo skuteczny i zdecydowanie lepszy od rurki. Wiśnie w ogóle nie tracą soku.

3. Propocje potrzebne do syropu to zawsze 2 jednostki wody i jedna cukru. Zagotuj odpowiednią ilość syropu adekwatnie do ilości wiśni. W moim jednym słoiku mieściło się 302 g wiśni. Zależy jakiej wielkości są również wasze wiśnie. Na jeden słoik 500 ml przypada u mnie 50 g cukru i 100 ml wody.

4. Do czystych i wyparzonych słoików nakładam wiśnie. Następnie zalewam je syropem i zakręcam słoiki. Układam w garnku wyłożonym szmatką tak aby się nie dotykały. Zalewam zimną wodą do połowy wysokości słoików. Gotuję na małym ogniu 15-20 minut od zagotowania. Woda nigdy nie powinna wrzeć agresywnie.

5. Gotowe za pasteryzowane słoiki wyjmuje z garnka i odwracam ostrożnie do góry nogami. Stawiam na kocu lub ręczniku zawijam w niego wszystkie słoiki i pozostawiam do ostudzenia. Następnie słoiki przygotuj w piwnicy lub innym chłodnym miejscu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s